میزان حقوق در استرالیا که کشوری پیشرفته در دنیا است نسبت به دیگر کشورها در رده مناسبی قرار دارد. این سرزمین همچنین یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا بوده و مهاجران بسیاری مشغول کار و زندگی در آن هستند. نرخ حقوق در استرالیا بستگی به عوامل گوناگونی همچون میزان تجربه کاری، میزان حساسیت کار، تحصیلات آکادمیک، ساعات کاری و … دارد. شما به‌عنوان یک متقاضی کار در این کشور علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی باید مدارک آکادمیک معتبر و تجربه کاری کافی و قابل اثبات داشته باشید تا بتوانید حقوق خوبی دریافت کنید. اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید، بررسی میزان دستمزد در استرالیا و هزینه‌های زندگی در این کشور می‌تواند بسیار سودمند باشد.

اگرچه استرالیا دارای رتبه دوازدهم در بین کشورهای گران‌قیمت دنیا برای زندگی است، ولی حداقل دستمزد در این کشور نیز در مقایسه با مناطق دیگر بسیار بیشتر می‌باشد. هزینه زندگی در استرالیا تقریباً ۹ درصد بیشتر از هزینه زندگی در آمریکا و ۱۰ درصد کمتر از هزینه زندگی در لندن است. هزینه مواردی نظیر مواد غذایی، وعده‌های غذایی در رستوران‌ها، تفریحات و … در این کشور می‌توانند بسیار بالا باشند. اما با در نظر گرفتن میانگین حقوق در استرالیا می‌توان گفت افراد کیفیت زندگی بسیار خوبی را تجربه می‌کنند. 

میانگین حقوق در استرالیا ۲۰۲۱

میزان متوسط دستمزد در استرالیا به طور ماهانه ۷۵۷۰ دلار اعلام شده که سالانه حدود ۹۰.۸۰۰ دلار است. اکثر پاداش‌ها، قراردادهای سازمانی یا توافق‌نامه‌های ثبت شده زمانی تبیین می‌شوند که کارمندان هفتگی، هر دوهفته یکبار و یا ماهانه حقوق می‌گیرند. اگر هیچ‌یک از این موارد نباشد، حتماً باید حداقل دستمزد ماهیانه به کارمندان پرداخت شود. حقوق کارمندان در استرالیا معمولاً به طور نقدی پرداخت می‌شود. به این معنا که کارفرما نمی‌تواند دستمزد آن‌ها را غیرنقدی و با دادن مواردی همچون کالا یا … پرداخت کند. برای کارکردن در هر کشوری دانستن قوانین لازم است تا افراد در موضع قدرت قرار بگیرند. به همین خاطر توصیه ما این است که قبل از مهاجرت حتماً از این قوانین اطلاعات کافی کسب کنید. به‌عنوان‌مثال اگر شرایط محدودی وجود داشته باشد که کارفرما بتواند از حقوق شما کسر کرده و یا شما را ملزم به پرداخت خسارت کند، با آگاهی از قوانین کشور استرالیا می‌توانید از حقوق خود دفاع کنید. طبق قوانین حقوق در استرالیا می‌بایست حداقل به طور ماهیانه به کارمندان پرداخت شود و می‌تواند به یکی از شکل‌های زیر یا ترکیبی از این موارد باشد:

پول نقد
چک یا حواله قابل پرداخت به کارمند
انتقال وجوه به شکل الکترونیکی مانند EFT یا همان انتقال بانکی
حداقل حقوق در استرالیا
هرکدام از کشورها بنا بر شرایط خود حداقل حقوق را برای افرادی که در آنجا مشغول به کار و زندگی هستند مشخص کرده است. این حداقل حقوق هرساله با احتساب عوامل گوناگونی نظیر هزینه‌های زندگی و نرخ تورم موجود در آن کشور تعیین می‌شود. کشور استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با در نظر گرفتن تمامی موارد میزان حداقل حقوق در استرالیا را از ۱ ژوئن ۲۰۲۰ مبلغ $19.84 دلار در ساعت یا $753.80 دلار در هفته اعلام کرده است. کمیسیون کار منصفانه در استرالیا (FWC) این مبالغ را تعیین کرده و طبق قوانین همه‌ی کارفرمایان موظف به پیروی از آن هستند. کارکنان می‌توانند بنا بر موارد مختلفی همچون نوع شغل، میزان حساسیت سمت شغلی، میزان سابقه کاری و … حقوق بیشتری دریافت کنند. اما هیچ کارفرما یا شرکتی اجازه ندارد دستمزدی کمتر از میزان حداقل حقوق به کارکنان خود پرداخت کند.

میزان حداقل حقوق معمولاً برای کارکنانی در نظر گرفته شده است که پاداش یا قرارداد کاری ثبت شده ندارند. کارکنان تحت پوشش پاداش یا افرادی که دارای قرارداد کاری ثبت شده هستند، علاوه بر حداقل نرخ حقوق، از نرخ مجازات و کمک‌هزینه در پاداش یا موارد دیگری که در قراردادشان ذکر شده برخوردار خواهند بود. نرخ حداقل دستمزد در استرالیا هرساله در تاریخ ۱ ژوئن مورد بازبینی قرار گرفته و تغییرات اندکی در آن اعمال می‌شود. بیشترین تغییرات در قیمت‌ها و میزان حقوق در استرالیا معمولاً هنگام اولین دوره پرداخت کامل در تاریخ ۱ ژوئن یا پس از آن آغاز می‌شوند.

افزایش نرخ حقوق در استرالیا

همان‌طور که بیان کردیم میزان حداقل دستمزد در استرالیا حدوداً ۱۹ دلار در ساعت بوده که می‌تواند بنا بر عوامل مختلفی تغییر کند. این عوامل عبارت‌اند از: سن، صنعت و نوع شغل، صلاحیت‌ها و مهارت‌های فردی، تحصیلات آکادمیک، سابقه کاری، وظایف و مسئولیت‌های کاری. به‌عنوان‌مثال یک مهندس عمران که اخیراً فارغ‌التحصیل شده بنا بر مهارتش می‌تواند برای هر ساعت کار در استرالیا بین 23.4 تا 28.80 دلار دریافت کند. به‌طورکلی می‌توان گفت تقریباً برای انواع کارهای فنی و مهندسی که فرد هنوز تجربه‌ی کاری زیادی در آن‌ها ندارد این دریافت این مبلغ دور از ذهن نیست. به‌علاوه، در بخش مکانیک خودرو برای شخصی که سابقه کار زیادی ندارد دستمزدی بین 20.13 تا 25.16 دلار برای هر ساعت می‌تواند دریافت کند.

چه کسی حداقل دستمزد در استرالیا را تعیین می‌کند و آخرین افزایش حقوق چه موقع بود؟

کمیسیون کار منصفانه (FWC) حداقل دستمزد در استرالیا را تعیین کرده و حداقل حقوق دریافتی کارکنان را هرساله بررسی می‌کند. این سازمان چندین مورد مختلف را هنگام بررسی حقوق دریافتی کارمندان در نظر می‌گیرد. برای بررسی ابتدا به نامه‌های کتبی ارسالی از جانب مردم و سازمان‌ها پرداخته می‌شود و سپس از آن‌ها سؤالاتی در مورد ثابت ماندن میزان حقوق یا تغییر آن پرسیده می‌شود تا نظرشان را بیان کنند. به‌علاوه، این هیئت پیش از تصمیم‌گیری، با کارشناسان اقتصاد مشورت کرده و به تحقیقی جامع می‌پردازد. سپس بعد از این بررسی‌ها و تحقیقات، نرخ حداقل دستمزد در استرالیا را اعلام می‌کند. این حکم و حداقل حقوق جدید به طور معمول از تاریخ ۱ جولای هرسال به اجرا درمی‌آید.

متوسط حقوق سالانه بعضی مشاغل پر طرفدار در استرالیا

اگرچه درآمد افراد در مشاغل مختلف بنا بر تجربه کاری‌شان متفاوت است اما با در نظر گرفتن حداقل و حداکثر حقوق عموم افراد می‌توان به متوسط حقوق سالانه بعضی مشاغل پرطرفدار دست یافت. شایان‌ذکر است که هیچ کارفرمایی حق ندارد تبعیض از هر نوع که باشد قائل شود و این کار توسط قانون استرالیا ممنوع شده است. طبق این قانون هیچ کارفرمایی نباید بنا بر نژاد، رنگ پوست، جنسیت، زبان، ملیت، مذهب و یا هر معیار ناعادلانه دیگری بین کارمندانش تبعیض قائل شود. این قانون فرآیند استخدام را نیز در بر می‌گیرد و کارفرمایان حق ندارند از استخدام افراد برحسب دلایل تبعیض آمیز خودداری کنند.

آدرس ارتباطی ما

شعبه سیدنی: 8Payten street, Putney NSW 

شعبه ملبورن: 25A Tunstall Square, Doncaster East  ​​

شعبه شیراز: ارم،  خیابان نارون،  نبش کوچه ۸

شماره تماس استرالیا: 61280058525+

شماره تماس ایران:   989039221111+

تلفکس :  987132292407+

واتساپ :  989039221111+

اینستاگرام : iselect.australia

ایمیل  : info@iselectaustralia.com

 

درباره گروه مهاجرتی آی سِلِکت استرالیا

شماره ثبت شرکت در استرالیا:   636837726

شماره رجیستری در سازمان مارا:     2117704 

 

تست